تحصیل در کانادا

برای مشتاقان علم و افرادی که به دنبال برنامه تحصیلات بین المللی هستند تحصیل در کانادا می تواند گزینه جذابی باشد. سالانه بیش از 100.000 دانشجوی بین المللی برای تحصیل به کانادا سفر می کنند و این میزان تقاضای بالا برای تحصیل در کانادا می تواند دلایل زیادی مانند کیفیت دانشگاه ها و مراکز آموزشی و کیفیت زندگی در کانادا داشته باشد.

یکی دیگر از مهمترین دلایل، کیفیت دانشگاه ها و مراکز آموزشی در کانادا می باشد به طوریکه 26 دانشگاه کانادا در تحصیل در کاناداآخرین لیست رتبه بندی QS حضور داشتند که 3 دانشگاه در لیست 50 دانشگاه برتر و 10 دانشگاه در لیست 200 دانشگاه برتر قرار دارند. معتبرترین دانشگاه های کانادا داتشگاه تورنتو با رتبه 20 جهانی و دانشگاه مک گیل با رتبه 21 جهانی و دانشگاه بریتیش کلمبیا با رتبه 43 جهانی هستند. به صورت کلی بیش از 100 دانشگاه در کانادا وجود دارند و در حال حاضر نزدیک به یک و نیم میلیون نفر مشغول به تحصیل در کانادا هستند.

تحصیل در کانادا دارای قوانین فدرال نمی باشد و هر استان درباره قوانین تحصیلی خود تصمیم می گیرد و به همین دلیل شرایط تحصیلی در مناطق مختلف کانادا ممکن است متفاوت باشد. به طور مثال استان کبک در مورد شرایط تحصیلی و تعداد سالهای پیش از ورود به دانشگاه دارای قوانینی متفاوت با دیگر مناطق کانادا می باشد.

تحصیل در کانادا به 4 مقطع تقسیم می شود:

دوره های فنی حرفه ای: این دوره ها به مدت 1 تا 3 سال می باشند و به علت عدم نیاز به شرط معدل و شرایط آسانتر در مقایسه با دانشگاه ها و کالج ها می تواند انتخاب مناسبی برای متقاضیان دریافت Diploma در دوره های حرفه ای به شمار آید.

دوره لیسانس Bachelor : این دوره بسته به قوانین محل تحصیل 3 تا 4 سال می باشد و دانش آموزان پس از اتمام دوره دبیرستان با در نظر گرفتن معدل خود می توانند در رشته دلخواه خود مشغول به تحصیل شوند.

دوره فوق لیسانس Master : دوره فوق لیسانس 2 ساله می باشد و در صورتی که دانشجو تمایل به تغییر رشته نسبت به رشته مقطع لیسانس خود باشد باید دروس اضافی را پاس نماید که در این صورت ممکن است دوره تا 3 سال به طول بیانجامد. پیش نیاز ورود به دوره فوق لیسانس دارا بودن مدرک کارشناسی با معدل B ( یا معادل آن ) می باشد.

دوره دکترا PhD : این دوره عموماً 4 ساله است و پیش نیاز ورود به این دوره دارا بودن مدرک کارشناسی ارشد با معدل B+ به همراه پروپوزال، انگیزه نامه، توصیه نامه از اساتید قبلی می باشد.

پروسه اخذ پذیرش و ویزا 3 تا 4 ماه طول می کشد بنابراین اگر قصد ادامه تحصیل در کانادا را دارید باید در زمان مناسب اقدام نمایید تا بتوانید در زمان تعیین شده ویزای خود را دریافت کنند.

مدارک مورد نیاز برای ویزای دانشجویی کانادا

  • فرم درخواست ویزای دانشجویی
  • فرم اطلاعات تکمیلی دانشجویی + فرم اطلاعات خانوادگی
  • اصل پذیرش از دانشگاه در کانادا
  • مدرک تایید دریافت بورسیه ( در صورت دارا بودن )
  • اصل گذرنامه
  • مدارک تحصیلی شامل دانشنامه و ریز نمرات به همراه نسخه ترجمه شده
  • مدارک مربوط به سابقه کاری ( در صورت نیاز )
  • مدارک مربوط به تمکن مالی