شرایط زندگی در نیوزیلند

شرایط زندگی در نیوزلند

اقتصاد نیوزیلند اگرچه رونق سال های دهه  50 و 60 میلادی را ندارد و اگرچه سطح درآمد سرانه این کشور از کشورهای توسعه‌ یافته پایین‌تر است اما کیفیت زندگی و سطح رفاه عمومی در نیوزیلند به اندازه‌ای است که مردم آن رضایت زیادی از زندگی خود دارند. به همین دلیل این کشور همواره مورد توجه مهاجران بوده است و عده زیادی تلاش می‌کنند با مهاجرت به نیوزیلند شرایط زندگی خود را بهبود بخشند.

با همه محاسنی که زندگی در نیوزیلند دارد باید به این نکته توجه کنیم که این کشور شرایط جغرافیایی و اجتماعی خاصی دارد و زندگی در آن لزوما برای همه خوشایند نیست. در کنار ویژگی‌های مثبت زندگی در نیوزیلند باید جنبه‌های منفی آن را هم (که البته برخی از آنها به روحیه افراد هم بستگی دارد) دید و با در نظرگرفتن همه جوانب، برای مهاجرت به نیوزیلند تصمیم گرفت.

دور و تنها

اولین نکته‌ای که در مورد نیوزیلند به چشم خیلی‌ها می‌خورد، تک‌افتادگی و دوری آن از کشورهای دیگر است. این عاملی است که رفت و آمد بین این کشور و سایر نقاط دنیا را سخت می‌کند.

یک سفر هوایی از ایران به نیوزیلند حدود بیست ساعت طول می‌کشد، پرواز مستقیمی هم وجود ندارد و باید در چند کشور مختلف، هواپیما عوض کرد. توقف در فرودگاه‌های مختلف هم زمان سفر را گاه به 36 ساعت می‌رساند. علاوه بر اینها ممکن است ویزای ترانزیت یک یا دو کشور (در مسیر) را هم لازم داشته باشیم. گرفتن ویزای ترانزیت کشورها، فرایند زمانبری است و اجازه نمی دهد در مواقع لزوم، به سرعت خود را به ایران برسانیم. در صورت نگرفتن ویزای ترانزیت هم باید از مسیر کشورهای دیگر مسافرت کنیم. با همه اینها، مسئله اصلی همان بعد مسافت است.

نزدیک‌ترین کشورها به نیوزیلند؛ استرالیا، کشورهای کوچک واقع در اقیانوس آرام و همینطور کشورهای شرق آسیا هستند و اگر کسی بخواهد بطور مثال، برای گذراندن تعطیلات یک‌هفته‌ای به مسافرت خارج از کشور برود انتخاب‌هایش محدود به همین کشورهای نزدیک می‌شود که البته از جمله دیدنی‌ترین نقاط دنیا محسوب می‌شوند.

سرمای طولانی، هوای پاک

نیوزیلند، بخصوص نیمه (جزیره) جنوبی آن که به قطب جنوب نزدیک‌تر است، هوای سردی دارد. سرمایی که البته چندان شدید نیست اما دوره آن طولانی است و در بعضی از شهرها به 8 ماه هم می‌رسد و در مقابل، دوره هوای معتدل و گرم آن کوتاه است. مسئله دیگر در مورد سرمای هوای نیوزیلند این است که معمولا باید خود را با پوشیدن لباس، گرم کرد؛ چون خانه‌‌ها آنطور که باید، عایق‌بندی نشده‌اند و هزینه انرژی هم بالا است و درون ساختمان‌ها را نمی‌توان به اندازه کافی گرم کرد. نیوزیلند البته آب زلال و هوای پاکی دارد که به شکلی عجیب، عاری از آلودگی است و برخورداری از این «آب و هوا» یکی از نکات مثت زندگی در نیوزیلند بحساب می‌آید.

مهاجرت به نیوزلند

آرامش خوب، آرامش بد

این مورد به روحیه آدم‌ها بستگی دارد؛ می‌تواند برای یک نفر بسیار خوشایند باشد و برای یک نفر دیگر خسته‌کننده. نیوزیلند کشور آرام و ساکتی است و زندگی در آن را می‌توان به کسانی که از هیاهو و شلوغی و استرس گریزان هستند و بدنبال زندگی آرام و بدون دغدغه در محیطی امن هستند توصیه کرد.

در مقابل؛ نیوزیلند مراکز تفریحی کمی دارد که همان‌ها هم خیلی زود تعطیل می‌شوند و شب‌ها تقریبا جایی برای تفریح وجود ندارد. در واقع، در نیوزیلند از شلوغی و جذابیت‌های شهرهای بزرگ و مدرن جهان خبر چندانی نیست اما نیوزیلند، کشور سرسبزی است و جاذبه‌های طبیعی و مناظر بکر چشمگیری دارد و انتخاب آن را می‌توان به علاقمندان طبیعت پیشنهاد کرد.

مردم مؤدب، مردم سرد

نیوزیلندی‌ها (یا کیوی‌ها) مردم مؤدبی هستند، می‌توانید روابط بدون تنشی با آنها داشته باشید و مزاحمتی از جانب آنها برایتان بوجود نمی‌آید. ولی نکته منفی در مورد مردم نیوزیلند، بخصوص برای ما ایرانی‌ها، سردی زیاد و دوری‌کردن نیوزیلندی‌ها از اختلاط با دیگران است، تا جاییکه ممکن است بعد از سال‌ها همسایگی با یک نفر، به شما سلام نکند.

به موارد بالا؛ وجود آتش‌فشان‌های فعال، زمین‌لرزه‌های خفیف و شدید نسبتا زیاد (که مهاجران به مرور با آن کنار می‌آیند) و اینترنت کند را هم می‌توان اضافه کرد. با جمع‌بندی همه نکات مثبت و منفی نیوزیلند به این نتیجه می‌رسیم که این کشور محل خوبی برای زندگی است اما نه برای هرکسی و با هر روحیه‌ای. یک نفر می‌تواند آن را بهشت موعود ببیند و یک نفر دیگر، زندگی در آن را خسته‌کننده توصیف کند. در هنگام خواندن نظر دیگران درباره این کشور و هنگام تصمیم‌گیری، این نکته را باید در نظر داشت و در نهایت، با شناختی که از نیوزیلند پیدا کرده‌ایم و همینطور شناختی که از خودمان داریم، تصمیم‌گیری کنیم.