شرایط زندگی در آمریکا

شرایط زندگی در آمریکا

آمریکا بعنوان یکی از بزرگترین قدرت‌های اقتصادی و صنعتی دنیا که نفوذ سیاسی و فرهنگی  جهانی‌اش  هم قابل انکار نیست، برای خیلی‌ از متقاضیان مهاجرت، مقصدی کاملا دلخواه است. مهاجرت به آمریکا به تصور خیلی‌ها (در ست یا غلط) راهیست که می‌تواند آنها را به رؤیاهایشان برساند. مطمئنا در آمریکا، زمینه و امکان پیشرفت تا مدارج بالا برای افراد مستعد وجود دارد اما بهتر است قبل از هر اقدامی، از کم و کیف و شرایط زندگی در این کشور بعنوان یک مهاجر، اطلاعات دقیقی داشته باشیم و با تصویری واقعی‌تر از این کشور گام‌های بعدی را برداریم.

زندگی در آمریکا برای کسی که به تازگی از کشوری مثل ایران آمده‌اند، کار چندان آسانی نیست. بخشی از سختی شرایط، دلتنگی و احساس  غربتی ا‌ست که هر مهاجری در هر جای دیگر دنیا هم دچارش می‌شود. مهاجرانی که زبان انگلیسی شان هم قوی نیست مشکل‌شان مضاعف می‌شود و نمی‌توانند در محیط جدید با دیگران به راحتی ارتباط برقرار کنند. این شرایط، بخصوص برای آنهایی که بدون داشتن آمادگی‌های لازم برای مهاجرت (مثل دانستن زبان) و از طریق بردن لاتاری، بصورت ناگهانی سر از آمریکا درآورده‌اند بیشتر پیش می‌آید.

هزینه‌های زندگی در آمریکا بالا است؛ مردم بخش عمده‌ای از درآمدهایشان را باید صرف پرداخت قبض‌های آب، برق، گاز، تلفن و هزینه‌های اینترنت و حتی تلویزیون و البته اجاره‌خانه کنند. مهاجران هم مثل بقیه، برای تأمین این هزینه‌ها باید سخت کار کنند و این شاید برخلاف تصور اولیه برخی از آنها باشد و باعث نارضایتی‌شان شود.

داستان کار هم در آمریکا با آنچه شاید خیلی‌ها فکر می‌کنند متفاوت است؛‌ مهاجر متقاضی کار باید زبان بلد باشد و برخی (بویژه آنها که با بردن لاتاری، به این کشور آمده‌اند) آشنایی لازم را با زبان ندارند و برای کارکردن به مشکل برمی‌خورند. مسئله دیگر، امنیت شغلی است که در آمریکا وجود ندارد و هر زمان احتمال دارد فرد کارش را از دست بدهد و این شرایط، فشارهای روحی و استرس زیادی را بر فرد وارد می‌کند.

علاوه بر اجاره‌خانه، آب، برق، گاز و… هزینه‌های درمانی هم در آمریکا بالاست و حتی با داشتن بیمه درمانی هم باز باید مبالغ زیادی را بابت ویزیت و دارو پرداخت کرد. نکته مهم این است که فقط صاحبان مشاغل، از بیمه درمانی برخوردارند و از این جهت هم داشتن شغل، اهمیت زیادی دارد.

بطور کلی، آنچه از ایرانیانی که تجربه زندگی در آمریکا را دارند درباره هزینه زندگی در این کشور می‌شنویم ما را به این نتیجه می‌رساند که آمریکا، کشور گرانی است و اگرچه همه امکانات لازم برای یک زندگی باکیفیت در آن مهیا است اما استفاده و بهره‌مندی از آنها مسلتزم صرف هزینه‌های سنگین است و هرکسی از عهده آن برنمی‌آید.

شاید اینطور بنظر بیاید که در سطور بالا نویسنده سیاه‌نمایی کرده و تنها مشکلات و سختی‌های زندگی در آمریکا را آنهم به شکلی اغراق‌شده بیان کرده است. آنچه نوشته‌ایم، از قول ایرانیانی‌ست که این شرایط را خود تجربه کرده‌اند و البته تمام واقعیت زندگی در آمریکا نیست. در آمریکا اگر زبان بدانید، بتوانید خود را با محیط جدید وفق بدهید، تخصص داشته باشید و سخت کار کنید، قطعا آرزوهای کوچک و بزرگ‌تان در دسترس شما خواهد بود. تمام واقعیت را ببینید و راه‌تان را انتخاب کنید.