مهاجرت به استرالیا از طریق تخصص

کشور استرالیا از دیرباز به عنوان کشوری مهاجرپذیر شناخته می شود و سالانه تعداد زیادی از مهاجران بین المللی به این کشور سفر می کنند. برای مهاجرت به استرالیا راههای متفاوتی وجود دارد و مهاجرت به استرالیا از طریق تخصص از رایج ترین و محبوب ترین شیوه ها می باشد. کشور استرالیا به منظور تعدیل بازار کار و گسترش و توسعه شرایط اقتصادی و تجاری کشور هر سال تعداد زیادی از افراد متخصص از سرتاسر جهان را با مهارت یا تخصصی در زمینه مشاغل مورد نیاز استرالیا جذب می کند.مهاجرت به استرالیا از طریق تخصص

مهاجرت به استرالیا از طریق تخصص از سال 2015 به بعد با کاهش حدنصاب لازم از 65 امتیاز به 60 امتیاز به یکی از ایده آل ترین روشهای مهاجرتی برای ایرانیان تبدیل شده است و در حال حاضر برای متقاضیان مهاجرت از طریق تخصص که دارای شرایط و کیفیت های لازم هستند بهترین گزینه محسوب می شود.

برای قبولی در پروسه مهاجرت به استرالیا از طریق تخصص متقاضی باید زیر 50 سال و دارای مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل 6 باشد و حداقل 60 امتیاز از مجموع امتیازات جدول امتیازبندی را دریافت کند. نحوه امتیاز بندی به شرح زیر می باشد:

فاکتور امتیاز
سن
– 18 تا 24 سال 25 امتیاز
– 25 تا 32 سال 30 امتیاز
– 33 تا 39 سال 25 امتیاز
– 40 تا 44 سال 15 امتیاز
– 45 تا 49 سال بدون امتیاز
مدارک تحصیلی
– مدارک دیپلم، فوق دیپلم و مدارک حرفه ای ارزشیابی شده 10 امتیاز
– مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد 15 امتیاز
– مدرک دکترا 20 امتیاز
سابقه کاری
– 3 سال در 5 سال گذشته ( خارج از استرالیا ) 5 امتیاز
– 5 سال در 7 سال گذشته ( خارج از استرالیا ) 10 امتیاز
– 8 سال ( خارج از استرالیا ) 15 امتیاز
–  1 سال در 2 سال گذشته ( در استرالیا ) 5 امتیاز
– 3 تا 5 سال ( در استرالیا ) 10 امتیاز
– 7 سال ( در استرالیا ) 15 امتیاز
– 8 سال ( در استرالیا ) 20 امتیاز
مدرک زبان IELTS
– نمره 6 در هر 4 مهارت 0 امتیاز ( حداقل مورد نیاز )
– نمره 7 در هر 4 مهارت 10 امتیاز
– نمره 8 در هر 4 مهارت 20 امتیاز
موارد دیگر
– سابقه کار حرفه ای در استرالیا ( 1 سال منطبق ) 5 امتیاز
– تسلط بر یکی از زبان های خاص ( زبان فارسی ) 5 امتیاز ( نیازمند تایید از سازمان NAATI )
– اسپانسر ایالتی ( ویزای 190 ) 5 امتیاز
– اسپانسر از مناطق کم جمعیت ( ویزای 489 ) 10 امتیاز
– اسپانسر فامیلی ( ویزای 489 ) 10 امتیاز ( در صورتی که اسپانسر شما در مناطقی خاص زندگی کند )
امتیاز همسر
نمره 6 آیلتس – مدرک تحصیلی ارزشیابی شده – تخصص در یکی از مشاغل لیست استرالیا در صورت داشتن چنین شرایط 5 امتیاز تعلق می گیرد

مهاجرت به استرالیا از طریق تخصص به صورت کلی از شیوه های زیر امکان پذیر می باشد:

ویزای مهارتی مستقل – زیرگروه 189

این نوع ویزا را می توان بهترین حالت مهاجرت به استرالیا از طریق تخصص نامید زیرا در صورت دریافت این ویزا متقاضی می تواند در هر ایالت دلخواه استرالیا زندگی کند و در همان اول اقامت دائم دریافت نماید. برای دریافت ویزای 189 رشته شغلی متقاضی باید در لیست شماره 1 مشاغل مورد نیاز استرالیا ( SOL ) باشد. مزایای دریافت این نوع ویزا شامل حق زندگی، کار و تحصیل در هر نقطه استرالیا ، برخورداری از خدمات پزشکی و دارویی به صورت رایگان، بیمه بیکاری و بازنشستگی، دریافت ویزا برای همسر و فرزندان و در نهایت امکان دریافت پاسپورت استرالیایی می باشد.

ویزای مهارتی اسپانسر ایالتی – زیرگروه 190

ویزای 190 بسیار مشابه با ویزای 189 می باشد با این تفاوت که متقاضیانی که برای  مهاجرت به استرالیا از طریق تخصص موفق به  دریافت ویزای مستقل 189 نشده اند می توانند از طریق اسپانسرشیپ یکی از ایالت های استرالیا 5 امتیاز دریافت کنند. متقاضیان دریافت این ویزا نیازی به تخصص در لیست شماره 1 ( SOL ) ندارند و باید رشته آنها در لیست شماره 2 ( CSOL ) وجود داشته باشد. برای دریافت اسپانسرشیپ ایالتی فرد باید متعهد شود در ایالت مربوطه 2 سال کار و زندگی کند. ویزای 190 در ابتدا اقامت دائم نمی باشد و پس از گذشت یک سال از کار کردن متقاضی در ایالت اسپانسر شونده تبدیل به اقامت دائم می شود.

ویزای موقت مهارتی مناطق خاص – زیرگروه 489

یکی دیگر از راههای مهاجرت به استرالیا از طریق تخصص دریافت ویزای 489 است برای افرادی که موفق به دریافت ویزای 189 و 190 نشده اند می تواند جایگزین مناسبی باشد به این ترتیب که داشتن اسپانسر از مناطق کم جمعیت استرالیا که توسط دولت تعیین می شوند، می تواند تا 10 امتیاز برای متقاضی داشته باشد. همانند ویزای 190 متقاضیان باید دارای سابقه در رشته های لیست شماره 2 ( CSOL ) باشند. همچنین در نوعی دیگر از زیرگروه 489 در صورتی که متقاضی دارای فامیل و خویشاوند در مناطق خاص Designated Areas ( این مناطق با مناطق کم جمعیت متفاوت می باشند ) باشند می توانند تا 10 امتیاز از این مورد دریافت نمایند. این ویزا شامل اقامت موقت 4 ساله می شود و متقاضی پس از گذشت 2 سال به شرط اینکه 12 ماه به صورت تمام وقت در منطقه مربوطه کار کرده باشد می تواند برای اقامت دائم اقدام نمایند.

ویزای موقت فارغ التحصیلان دانشگاه های خاص – زیرگروه 476

فارغ التحصیلان تعدادی از دانشگاه های معتبر سرتاسر جهان که منتخب دولت استرالیا هستند ( دانشگاه تهران و دانشگاه امیرکبیر در ایران ) در صورتی که رشته تحصیلی آنها در لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا باشد می توانند برای مهاجرت به استرالیا از طریق تخصص – زیر گروه 476 اقدام نمایند. تحت این ویزا افرادی که از تاریخ فارغ التحصیلی آنها 2 سال نگذشته باشد اجازه اقامت 18 ماهه در استرالیا را دریافت می کنند و در طول این مدت فرصت کار، سفر، ادامه تحصیل در استرالیا را خواهند داشت. متقاضیان دریافت ویزای 476 در ابتدا نیاز به کسب حدنصاب امتیازات مهاجرتی را ندارند و می توانند با ارائه بقیه مدارک لازم اقدام نمایند.